Kremalı Un Çorbası Tarifi

Kremalı Un Çorbası Tarifi

Kremalı Un Çorbası Tarifi

Bu çorba tarifi aslında tüm çorba tariflerinin atasıdır denebilir. Türk ve Dünya mutfağından sayısız çorba bu temel üzerine kurulu bir sistem ile yapılır. Temel çorba tarifini tam manası ile yapmayı başardığınız an birçok çorba tarifi için gereken temel bilgilendirmeye de sahip olduğunuz anlamına gelir. Ramazan boyunca sadece temel malzemelere eklemeler ve çıkarmalar yaparak aslında basit ama lezzetli bir sürü yemek elde edebilirsiniz bu tarif ile.

İki porsiyon için ihtiyacın olan miktarlar:

750 ml su

1 tatlı kaşığı tuz

1 yemek kaşığı un

1 paket krema (isteğe bağlı)

1 yarım tavuk göğsü (haşlanmış ve didilmiş)

(Hazır bulyon kullanılacaksa sadece yarım tk tuz)

1 tatlı kaşığı sıvı yağ veya margarin.

un-corbasi

Yapılışı:

Çorbanın temel malzemeleri su, tuz ve az miktarda yağdır. Bu temel malzemelere sebze, hububat, et, bulyon, salça, yoğurt ve de farklı baharatlar eklersen, çorban farklı bir lezzet ve İsim kazanmış olur. Biz bugün krema eklemesi ile kremalı un çorbası yapacağız. Unumuzu tencere içerisinde yağsız olacak şekilde renk pembeleşinceye kadar kavuralım, daha sonra soğuk su eklememizi yapalım. Sıcak su eklersek bu noktada topaklanmalar da meydana gelecektir.

Açılan suyumuzun içerisine tuz hariç ve diğer baharatlar (tuz kremanın kesilmesine neden olabilir) damak tadımıza göre eklemek istediğimiz baharat ilavelerini yapalım. Kaynama yeniden başlayınca krema eklememiz yapılır, çorbada kaynama ile çiğ krema 5 dk pişirilir ve tuz eklenerek servis edilebilir.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.