Köz Patlıcan Salatası Tarifi

Köz Patlıcan Salatası Tarifi

Köz Patlıcan Salatası Tarifi

Özellikle et yemekleri, ızgara ve tavuk yemekleri ile çok yakışan, kendine has tadı olan harika bir salata tarifi bu. Kendi başına bile insanı doyurmaya yetebiliyor diyebilirim. Özellikle misafir olduğunda mutlaka yaptığım bir salata bu… Hem salata hem de meze yerine geçebiliyor. Yaparken ortalık biraz batsa da yerken her şeyi unutuyorsunuz 🙂 .

MALZEMELERİ:
3-4 tane patlıcan
2 tane domates
1 tane kırmızı biber
2 tane yeşil biber
1 tane soğan
2-3 diş sarımsak
Maydanoz
Tuz
Sıvı yağ veya zeytinyağı
koz patlican salatasi
YAPILIŞI:
elikle patlıcanlarımıza bıçağın ucu ile bir kaç yerinden delikler açıyoruz. Ardından ocağımızı yakıyoruz ve ocağın üzerinde çevire çevire közlüyoruz. Bu işlemde ocak biraz batıyor ama olsun. Dilerseniz fırında da közleyebilirsiniz. Ama ocakta yapınca daha bir köz kokusu oluyor.

Közlediğimiz patlıcanları bir poşete koyuyoruz ve ağzını bağlıyoruz. Bu şekilde çok rahat soyulacaklardır. Biberlerimizi de aynı şekilde ocakta çevirerek, közlüyoruz. Onları da poşete koyuyoruz.

Domateslerimize çatal batırıyoruz ve çevire çevire közleyip, poşete alıyoruz.

Soğanımızı soyuyoruz ve piyazlık ince ince doğruyoruz. Üzerine tuz serpeleyip, ellerimizle ovalıyoruz ki acı suyu çıksın. Daha sonra yıkıyoruz ve sıkıp, suyunu akıtıyoruz.

Patlıcanlarımızı poşetten alıp soyuyoruz. Ardından kesme tahtasında küçük küçük doğruyoruz. Aynı şekilde biberleri de soyup, doğruyoruz. Domateslerimizi de soyup, küp küp doğruyoruz.

Hepsini bir kapta soğan ile birlikte harmanlıyoruz. Sarımsaklarımızı da soyup, küçük küçük doğruyoruz. Diğer malzemelerin yanın ekliyoruz. Maydanozlarımızı yıkayıp, kuruladıktan sonra ince ince kıyıp, ilave ediyoruz.

Hepsini bir güzel harmanladıktan sonra yağını ve tuzunu ayarlayıp, bir kez daha karıştırıyoruz ve servis tabağına alıyoruz. Dilerseniz biraz da limon sıkabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.