Köpüklü Ayran Nasıl Yapılır?

Köpüklü Ayran Nasıl Yapılır?

Ayran Nasıl Yapılır?

Sütün de, yoğurdun da bol bulunduğu yerlerde ayran evin ayrılmaz bir parçası sayılabilir. Köylerde ayran hazırlanışı yukarıda yazdığımızdan çok daha farklıdır: Bolca yapılan yoğurt yayıkta yayılır. Üste çıkan yağ alınır; bu, yayık yağı da denen çok lezzetli bir tereyağıdır. Yayıkta kalan sıvıya ise ayran denir. Tuzlanarak, olduğu gibi içilir veya yemeklerde, çorbalarda kullanılır.

Ayran için kullanılan yoğurt ne kadar yağlı ve lezzetliyse, ayran da o kadar güzel olur. Hakiki ayran tarifi içildikten sonra bardakta yol yol iz kalmalıdır. Özellikle koyun yoğurdundan yapılmışsa nefis olur. Günümüzde hazır satılan ayranlar yoğurttan imal edilmemektedir. Süt değişik bir maya ile sıvı kıvamda olacak şekilde mayalanır; paketlenir. Bu nedenle hazır ayranlarda geleneksel ayranın ne tadını bulmak, ne de sağlık kazanmak mümkündür.

Malzemeleri:

3 su bardağı koyu kıvamlı, yağlı, ekşi yoğurt

3 su bardağı soğuk su,

Yeteri miktarda tuz.

ayran

Yapılışı:

Yoğurdu su ve tuzla köpük köpük olana kadar çalkalayın. Arzu ederseniz buzlu olarak, soğuk soğuk servis yapın.

Acılı Ayran Tarifi 

Malzemeleri:

5 su bardağı koyun yoğurdu,

8-10 acı ince yeşil biber (tercihen kıl biber),

Yeteri miktarda tuz,

5 su bardağı su.

Yapılışı:

Yoğurdu karıştırın. Acı biberleri kabaca doğrayıp yoğurdun içine atm. Tuzunu serpin. Serin bir yerde en az 2 gün dinlendirin. Suyla iyice çalkaladıktan sonra biberleri süzerek servis yapın.

Yandım Çavuş Ayranı

Acılı ayran Malatya yöresinde daha sıklıkla yapılır. Hatta orada buna “yandım çavuş ayranı” denir. Çok miktarda yapılır. Ayran ne kadar çok bekletilirse o kadar lezzetli, ekşi ve acı olur. Onlar için bu makbul olandır. Ayran için kullanılan biberler atılmaz; üzerine tekrar ayran konularak bekletilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.