Kibe ve Mumbar Tarifi

Kibe ve Mumbar Tarifi

Kibe ve Mumbar Tarifi

Malzemeleri:

1 adet kuzu işkembesi (temizlenmiş),

2 adet koyun bağırsağı,

450 gram (2 su bardağı) pirinç (ayıklanmış),

500 gram kuşbaşı kuzu eti,

125 gram kuyruk yağı,

Yeteri kadar tuz,

Taze çekilmiş karabiber,

1 çay kaşığı acı toz kırmızıbiber,

1 yemek kaşığı kuru nane,

500 gram (4 su bardağı) irmik,

2,5 litre (10 su bardağı) su.

kibe ve mumbar

Yapılışı:

1. İşkembeyi yıkayıp süzdürün. 20 cm’lik bir dikdörtgen biçiminde kesin. İkiye katlayıp, kese gibi üç yanından dikin. Bağırsağı yıkayarak süzelim. Bir oklavayla çevirerek içini dışına döndürerek iç yüzünü yıkayın. Oklava ile yeniden çevirip, eski durumuna getirin. Bir süzgece çıkarın.

2. Pirinci, nişastası akıp suyu durulaşıncaya kadar yıkayarak süzün. Bir kaba içerisine alarak üzerine kuşbaşı etleriyle birlikte kuyruk yağını, tuzu, biberleri, ve naneyi ekleyin, daha sonra karıştırarak iç harcım hazırlayın.

3. Hazırlanan harç ile önce işkembenin içerisine doldurun daha sonra ağzını iplik ile dikin. Bağırsağı elinize alın ve açılmasın diye ucunu bükün. Büktüğünüz ucu içeriye doğru itin. Harçtan biraz koyun ve içeri doğru bastırın. Harcı koyduktan sonra içeriye iterek bağırsağı doldurun ve dışarı doğru çekin.

Tamamı dolunca açıkta kalan ucu bir ip ile bağlayın. Böylelikle bağırsağın yağlı dış kısmı içeriye dönecektir. Tamamı da harçla dolacaktır. Bütün bağırsağa aynı işlemi yapın. Üzerine de irmik serpin ve iyice temizlemek için irmikle ovun daha sonra irmiği yıkamayı unutmayın.

4. Bir tencerenin dibine önce işkembeyi sonra bağırsağı yerleştirin. Suyu katıp bir taşım kaynatın. Orta ateşte, kapağı kapalı olarak yaklaşık yarım saat kadar pişirin. Bu süre sonunda bağırsağı birkaç yerinden delip, tencerenin ağzına ince bir tülbent örtün. Kapağım kapatıp, 40 dakika daha pişirmeyi sürdürün. Ateşten alıp, bir servis tabağına aktararak sıcak servis yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.