Karabuğday Yemeği Tarifi

Karabuğday Yemeği Tarifi

Malzemeleri:

1 su bardağı karabuğday,

2 su bardağı sıcak su,

1 adet orta boy domates,

1 adet kırmızı biber,

1 adet yeşil biber,

1 kuru soğan,

3 yemek kaşığı zeytin yağı,

Nane,

Tuz,

Karabiber.

karabugday-yemegi

Karabuğday Yemeğinin Yapılışı

Greçka da denilen kara buğday yemeği için, öncelikle kara buğdayı soğuk su ile güzelce yıkayın. Yıkadığınız su ilk bata oldukça koyu bir biçimde akacaktır. Yıkama suyu daha dur ve açık renkte akana kadar kara buğdayı iyice yıkayın. Ardından kara buğdayları süzgece alın ve suyunu süzdürün. Kara buğdayların suyu süzülürken bir yandan ocağın üzerine yayvan bir tencere yerleştirin.

Tencereye 3 yemek kaşığı zeytin yağını koyun. Soğanları ince ince doğrayın ve kızan yağın içerisine atın. Soğanları yavaş yavaş kavurmaya başlayın. Bir yandan da kırmızı biberi ve yeşil biberi ince ince doğrayın. Doğradığınız kırmızı ve yeşil biberleri de tencereye atın. Soğanlarla birlikte renkleri değişinceye kadar pişirin. Biberler yumuşarken, bir yandan da domatesi küçük küçük doğrayın.

Doğradığınız domatesleri de tencereye atıp karıştırmaya devam edin. Süzülen kara buğdayları da tencereye koyun ve bir kez karıştırın. Ardından 2 su bardağı sıcak suyu tencereye boşaltın. Sonra bir kez daha karıştırıp tencerenin kapağını kapatın. Orta ateşte kaynayıncaya kadar pişirin.

Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısarak kısık ateşte yemeğin pişmesini sağlayın. Yaklaşık 15 dakika kısık ateşte pişirdikten sonra ocağın altını kapatın. Kara buğdaylar iyice yumuşayıp şiştiğinde yemeğiniz pişmiş demektir. Ardından pişmiş olan kara buğday yemeğinizi 10 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.