Ispanaklı Kuzu Dolması

Ispanaklı Kuzu Dolması

Ispanaklı Kuzu Dolması

Malzemeleri:

750 gram ıspanak yaprağı,

80 gram dolmalık fıstık,

200 gram dil peyniri,

2 yemek kaşığı galeta unu,

2 adet yumurta,

Tuz,

Karabiber (taze çekilmiş),

1 adet kuzu but,

250 ml. et suyu,

1.5 kilogram minik patates,

12 adet ufak domates,

200 gram tost kaşar peyniri,

2 sap biberiye.

ispanakli-dolma

Yapılışı:

Etlerin en lezzetlisi olarak bilinen kuzu eti, lezzetini, 30-40 günlükken ve hala anne sütüyle beslenirken kesilen kuzunun körpeliğinden alır. Ocak ayından mayıs sonuna kadar kesimi süren süt kuzuları ancak 8-10 kilo olur. kuzuları çabuk piştikleri halde, 15-20 kilo gelen kuzuları pişirmek için daha uzun süre gereklidir. Kuzu eti, donuk pembemsi renkli, ince, sıkı olup,

pembemsi beyaz yağı ve kemikleriyle tanınır. Kuzu etinin görünümü bu etin yağlı olduğu hakkında bir ön yargı yaratmasına rağmen, etlerin en yağsızıdır. Et üzerindeki yağ tabakası atılacak, olursa  100 gram kuzu etinin kalorisi 250 den düşer.

Protein bakımından çok zengin olan kuzu eti, ayrıca demir, fosfor, potasyum ve B vitamini yönünden de zengindir. Bu nedenle kuzu etine sofralarınızda sık sık. yer verin. Kuzu butunun kemiklerini kasabınıza çıkarttırın.

Ispanağı ayıklayıp yıkayın ve süzün. Kurulamadan tencereye koyup ağzı kapalı olarak orta ateşte pişirin. Süzgeçten geçirip porsiyon porsiyon mutfak havlusunun arasına koyup sıkın ve irice kıyın. Dolmalık fıstıkları yağsız tavada pembeleştirin. Soğumaya bırakın. Dil peynirini küb şeklinde kesin. Ispanak, dil peyniri, fıstık, galeta unu ve yumurtaları bir kasede karıştırın. Tuz, karabiber ile tatlandırın.

Kuzu butunun yağlarını keskin bir bıçakla ayıklayın. Yağın bir kısmını fırın tepsisine koymak için ayırın. Butu yarıp açın. Zarlı kısmı alta gelecek şekilde tezgaha yatırın. Her iki tarafına içten dışa derince kesikler atıp dışa doğru kıvırın. Eti döverek iç için geniş alan elde edin. Tuz, karabiber ile tatlandırın.

Hazırladığınız içi butun ortasına koyup biraz bastırın. Dövdüğünüz kenarları için üzerine kapatın ve mutfak ipliği ile dikerek butu uzunlamasına bağlayın. Ayırdığınız yağ parçaları ile birlikte butu fırın tepsisine koyup 160° sıcaklıktaki fırının alttan 2. rafında 1.5 saat pişirin, ilk 10 dakikadan sonra et suyunu ekleyin.

Diğer tarafta patatesleri soyun, domatesleri çarpı şeklinde çizin. 1 saat sonra yıkanmış patatesleri butun yanma dizip hafifçe tuzlayın. Biberiye saplarını aralarına koyun. Isıyı 180°’ye çıkartıp patateslerle birlikte 40 dakika daha pişirin. Patatesleri ara sıra çevirin. Bir bıçak yardımıyla patateslerin piştiğini kontrol edin. Patatesler kızarmaya başlayınca çizik taraftan üste gelecek şekilde domatesleri ilave edin ve 6-8 dakika daha kızartın.

Butu fırından çıkartın. ısıya dayanıklı bir servis tabağına alın ve şerit şerit kestiğiniz tost kaşarını üzerine dizdikten sonra ızgarada kızarım. But dilimlere kesip patates ve domateslerle birlikte ısıtılmış tabaklarda servis yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.