Havuçlu Bulgur Pilavı Tarifi

Havuçlu Bulgur Pilavı Tarifi

Havuçlu Bulgur Pilavı Tarifi

Havuç, pirinç piavına çok yakışıyor. Bu yüzden sık sık garnitürlü veya sadece havuçlu pirinç pilavı yaparız. Peki bulgura da çok yakıştığını söylesem… Daha önce yapmadıysanız, mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Hem pirince göre daha doyurucu oluyor, hem da daha sağlıklı…

MALZEMELERİ:
2 bardak pilavlık bulgur
1 tane büyük boy soğan
1 tane büyük boy havuç
2-3 tane domates
3 çorba kaşığı sıvı yağ
1 çorba kaşığı margarin
1 çorba kaşığı salça
Üzerini 1 parmak geçecek kadar su
Tuz
Karabiber
havuclu bulgur pilavi
YAPILIŞI:
Havucumuzu soyuyoruz ve ardından rendeliyoruz. Soğanımızı soyup, küçük küçük doğruyoruz. Domateslerimizi soyup, çok küçük küpler halinde doğruyoruz.

Tencereye yağlarımızı alıyoruz ve soğanlarımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz. Daha sonra havuçlarımızı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.

Salçamızı katıyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Ondan sonra da domateslerimizi ilave ediyoruz.

Bulgurumuzu ister yıkıyoruz, istersek de yıkamadan tencereye ilave ediyoruz. Bu şekilde birkaç kez karıştırdıktan sonra üzerini bir parmak geçecek kadar sıcak suyunu katıyoruz.

Tuzunu ve karabiberini katıp, karıştırıyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. Ocağı en kısık konuma getirip, suyunu iyice çekene kadar pişiriyoruz.

Suyunu çektikten sonra altını kapatıyoruz. Bir kez karıştırıyoruz. Kapak ile tencere arasına temiz bir havlu veya kağıt havlu koyup, demlenmeye bırakıyoruz.

Ardından sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.