Fıstıklı Kadayıf Tarifi

Fıstıklı Kadayıf Tarifi

Malzemeleri:

500 gram tel kadayıf,

200 gram tereyağı,

200 gram çekilmiş Antep fıstığı,

Şerbet için:

4 su bardağı toz şeker,

4 su bardağı su,

4-5 damla limon suyu.

fistikli-kadayıf

Yapılışı:

Şerbetin Yapılışı: Bir tencere içerisine toz şekeri ve suyu alın kaynatın. Şerbet kıvam alınca içerisine 4-5 damla limon suyu damlatın ve bir taşım daha kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatarak soğuması için bekletin.

Tel kadayıfları ellerinizle didikleyerek açın. Tereyağını eritin ve kadayıflara dökün. Kadayıfları tel tel ayırmaya devam edin. Bir tepsi içerisine ayırdığınız tereyağlı kadayıfların yarısını koyun.

Üzerine çok hafif ellerinizle bastırın. Antep fıstıklarını çekin veya havanda dövün büyük parçalar bırakın. Antep fıstıklarını kadayıfların üzerine serpin. Kadayıfların diğer yarısını üzerine kapatın. Hafifçe ellerinizle bastırın. Üzerine de bütün olarak aralıklı bir şekilde Antep fıstığı bastırın.

Benim yaptığım ev tarzı bir kadayıf tatlısı. Fakat siz pastane usulü istiyorsanız kadayıfları iyice bastırarak sıkı bir şekilde yapabilirsiniz.

Fırını önceden ısıtın. 180 derece de ısıtılan fırında 45 dakika kadar Fıstıklı kadayıf tatlısını pişirin. Fırından çıkan kadayıf tatlısını 2-3 dakika dinlendirin ve daha sonra soğuk şerbeti dökerek 3 saat kadar dinlendirin.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.