Etsiz Bezelye Yemeği Tarifi

Etsiz Bezelye Yemeği Tarifi

Etsiz Bezelye Yemeği Tarifi

Bezelyeler şimdi taze taze tezgahlarda ve marketlerde… Bu yüzden de sizlere güzel bir bezelye yemeği tarifi vermeden geçmek istemedim. Çok lezzetli oluyor. Yapılışı da oldukça kolay… Bezelyeyi genellikle kıymalı veya etli yaparız. Bu seferki sade… Benim en sık yaptığım hali bu… Çok daha hafif oluyor. Yanına pirinç pilavı ve salata ile de çok güzel bir menü oluşturabilirsiniz.

MALZEMELERİ:
Yarım kg. taze bezelye
1 tane büyük boy havuç
1 tane büyük boy patates
1 tane kuru soğan
1 çorba kaşığı salça
Tuz
Sıvı yağ
Sıcak su
etsiz bezelye yemegi
YAPILIŞI:
Öncelikle taze bezelyelerimizi ayıklıyoruz. Ardından bol su ile yıkıyoruz.

Soğanımızı soyuyoruz ve küçük küçük yemeklik doğruyoruz. Patatesimizi soyuyoruz ve onu da küçük küpler halinde doğruyoruz. Havucumuzu da soyuyoruz ve aynı patates gibi küçük küpler şeklinde doğruyoruz.

Tencereye sıvı yağımızı koyuyoruz. Ardından soğanımızı ilave ediyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Ardından salçamızı da katıyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

Onun ardından havucumuzu ilave ediyoruz. Biraz kavurduktan sonra patatesi ekliyoruz. Yeteri kadar kavurduktan sonra da bezelyelerimizi ilave ediyoruz. Çok karıştırmadan üzerini geçecek kadar sıcak su ilave ediyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz.

Kaynayana kadar harlı ateşte kaynadıktan sonra da kısık ateşte sebzelerimiz yumuşayana kadar pişiriyoruz. Su gerekirse biraz daha sıcak su ilavesi yapabilirsiniz.

Piştikten sonra biraz dinlendirip, sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.