Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte Tarifi

Malzemeleri:

1 adet orta boy kuru soğan,

8 diş sarımsak,

10 sap taze soğan,

1 demet maydanoz,

3 adet domates,

500 gram köftelik bulgur,

500 gram çiğ köftelik kıyma, (but tarafından, yağı siniri tamamen temizlenmiş, 3 kere çekilmiş)

1 çorba kaşığı çiğ köftelik karışık Urfa baharatı

2 su bardağı isot,

3 çorba kaşığı domates salçası,

Yoğurmak için buzlu su,

Tuz,

Servis ederken:

Marul veya kıvırcık salata yaprağı,

Taze nane,

Maydanoz,

Domates.

cig-kofte

Yapılışı:

Soğanla sarımsağı incecik kı­yın. Taze soğanla maydanozu bol suda güzelce yıkayıp sü­zün. Taze soğanların beyaz ve açık yeşil kısımlarını çok ince halka halka dilimleyin. May­danozun yapraklarını incecik kıyın. Domatesleri soyun. Bul­guru ayıklayın. Hafif esintili bir yere çıkıp kepeğinin uçması için birkaç kez hafif yukarı sa­vurarak havalandırın. Geniş bir çanağın içine buzlu suyu hazır edin.

Yüksek kenarlı geniş bir yo­ğurma tepsisine kıymayı, kuru soğanı, sarımsağın yarısını, bütün halde domatesi, bahara­tı, isotu ve 5-6 küp buzu koyun. Üstüne biraz da tuz serpin. Bü­tün malzeme macun kıvamına gelene kadar kuvvetlice bastı­rarak yoğurun.

Daha sonra bulguru ilave edin. Kuvvetlice bastıra bastıra yo­ğurmaya devam edin. Bulgur etin suyunu çektikçe elinizi buzlu suyla ıslatın. Domatesin erimemiş parçalarını çıkarıp atın. Bu arada salçasını katın. Tadına tuzuna bakın, gerekirse tuz ilave edin. Buzlar tamamen eriyip de bulgur çiğnenecek yumuşaklığa geldiğinde çiğ- köfte hazır demektir.

En son olarak daha önceden kıydığınız taze soğan, mayda­noz ve kalan sarımsağı ilave edin. Bütün malzeme iyice bir­birine geçinceye kadar biraz daha yoğurun.

Geniş bir servis tabağına salata yapraklarını yayın. Çiğköfteden büyükçe bir topak alın, sonra parmaklarınızın şeklini vererek tabağa yaym. Onun da üzerine nane ve maydanozları yerleşti­rin. Dilimlenmiş turp, salatalık ve domatesleri koyun.

Çiğköfte ölmeden (hiç beklet­meden) lavaş ekmeğiyle birlik­te sofraya çıkarın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.