Azeri Pilavı Tarifi

Azeri Pilavı Tarifi

Azeri Pilavı Tarifi

Malzemeleri:

5 su bardağı yasemin pirinci,

500 gram tereyağı,

Yeteri kadar tuz,

1 çay kaşığı zerdeçal,

4-5 tel safran,

Kazmak Hamuru için:

Yaklaşık 1 su bardağı un,

1 yumurta sarısı,

1-2 çorba kaşığı yoğurt,

1 çorba kaşığı tereyağı,

Yeteri kadar tuz.

azeri-pilavi

Yapılışı:

Pirinci ılık tuzlu suda 2 saat ıslatın. Tabanı ve kenarları kalın olan çok büyük bir pilav tenceresine 10 su bardağı su ve 2 çorba kaşığı tuz koyarak kaynatın. Su kaynaymca pirinci ilave edin. Beş dakikada bir kevgirle karıştırarak pirinci haşlayın. Bir pirinç tanesine elinizle bastırdığınız zaman dağılmayıp kınlıyorsa kıvamına gelmiş demektir. Büyük bir süzgeçten suyunu süzün.

Kazmak malzemesiyle hamur yoğurun. Bekletmeden porselen tabak kalınlığında yufka açın. Bir bardak yardımıyla hamurdan yuvarlak daireler çıkarın.

500 gram tereyağını eritin. Tereyağı köpük köpük olup. köpükler sönünce ateşten alın. Pilav tenceresine 2-3 kaşık erimiş yağ gezdirin. Tencerenin dibinde boşluk kalmayacak şekilde kazmakları dizin. 2-3 kaşık daha yağ gezdirin. İki üç kevgir pirinci tane tane kazmakların üzerine serpin.
Tekrar tereyağı gezdirin. Bu şekilde biraz pirinç, biraz tereyağı serperek bütün malzemeyi tencereye alın.

Tencerenin üzerine pamuktan bir bez serin. Onun üstüne de kapağı kapatın. Kapağın açılmaması için üzerine de bir ağırlık koyun. Tencere ne kadar iyi kapatılırsa o kadar iyi dem alır. Çok kısık ateşte 1 saat kadar demlenmeye bırakın. Pilavdan buhar çıkmaya başladığında demlenmiş demektir (suyunu çekmiş, yumuşamış ve sıcak olduğunu gösterir). Pilavın üstüne yağda kavrulmuş zerdeçal ve safran serpin.

Servis yapmak için pilavın üstündeki sarı kısmı ayrı bir tabağa alın. Büyük oval bir servis tabağına pilavı kaşık kaşık serperek çıkarın. Tencerenin dibinde kalan kazmaklar krrmızı renk almıştır; bunları pilavın kenarlarına yerleştirerek süsleyin. Ayırdığınız sarı pilavı da pilavın üstüne serpeleyin. Dilerseniz parlasın diye 2-3 kaşık tereyağını da üzerine gezdirin.

Bu pilavı yapmak için tabanı da kenarları da kalın, beyaz bakırdan yapılma, Azerilerin “mis” ismini verdiği tencereler kullanılır. Azeri kültüründe pilavın çok önemli bir yeri vardır. Ana yemek olarak yenir.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.