Arap Aşı Çorbası Tarifi

Arap Aşı Çorbası Tarifi

Arap Aşı Çorbası Tarifi

Malzemeleri:

1 tavuk budu,

8 su bardağı su,

2 çorba kaşığı tereyağı,

2 çorba kaşığı un,

2 çorba kaşığı biber salçası,

1 tatlı kaşığı pul biber,

Yarım limonun suyu,

Tuz ve karabiber.

Hamuru için:

2 su bardağı un,

6 su bardağı su,

Tuz.

arap-asi-corbasi

Yapılışı:

Tavuk budunu 8 su bardağı su ile ateşe koyun. Önce harlı ateşte bir taşım kaynatın. Daha sonra ateşi kısın, tavuk kolayca çatal batacak gibi yumuşayana kadar haşlayın. Tuzunu ilave edip 5 dakika sonra ateşten alın.

Bu sırada hamuru hazır edin. Yüksek kenarlı bir servis tabağını hafifçe ıslatıp bir kenarda bekletin. Unu bir kaba eleyin. 5 su bardağı suyu biraz tuzla birlikte bir taşım kaynatın. Bir yandan devamlı karıştırarak, öbür yandan azar azar unu ilave edin. Topak kalmamasına dikkat edin. Orta harlı ateşte devamlı karıştırarak hamur koyulaşana kadar pişirin.

Hamur kesme şeker gibi sert olacak. Sıcak hamuru bir tepsiye 2-3 santim kalınlığında boca edin. Kaşıkla üstünü düzeltin. Soğuk bir yerde donmaya bırakın. Tavuk el yakmayacak gibi ılınınca derisini kemiğini ayınp etini didin. Tavuk suyunu başka bir kaba süzün. Arap Aşı Çorbasına devam edelim.

Aynı tencerede tereyağını eritin. Unu ilave edin, pembeleşene kadar karıştırarak kavurun. Salçayı katın, güzel kokusu gelene kadar, 1 -2 dakika daha kavurun. Tencereyi kısa bir süre için ateşten alıp 6 su bardağı tavuk suyu katm (tavuk suyu daha az kaldıysa su ile tamamlayabilirsiniz). Tavuk etini, baharatını, tuzunu katıp tekrar
ocağa koyun. Orta hararetli ateşte kaynayana kadar devamlı karıştırın. Tadına tuzuna bakın. Kaynadıktan soma ateşi kısıp 5 dakika daha pişirin. Limon suyunu ilave edin, ateşten alın.

Çorbayı servis yapmak için geniş bir çorba tasma boşaltın. Hamuru baklava biçiminde (veya küçük kare kare) kesin. Ortasından parçaları kenara doğru koyarak tasın sığabileceği genişlikte yer açın. Tası bu boşluğa oturtun.

Çorba yenirken bir kaşık hamur alınır, üzerine çorba içilir. Soğuk hamur ile sıcak sıcak çorba birlikte nefis olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.