Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Pilav hemen hemen her yemeğin yardımcı tadıdır. Yani bir masanın olmazsa olmazıdır. Bu yüzden pilavı tutturmak da çok önemlidir. Genellikle sade pilav yapsak da bu gün sizlere pilava daha da lezzet katan tel şehriyelisinin tarifini veriyorum. Buyurun tarifimize…

MALZEMELERİ:

1 su bardağı pilavlık pirinç

Yarım çay bardağı tel şehriye

1 çorba kaşığı margarin

2 çorba kaşığı sıvı yağ

1,5 bardaktan biraz fazla sıcak su

Tuz

2-3 damla limon suyu
tel sehriyeli pilav
YAPILIŞI:
Öncelikle pirinçlerimizi süzgece koyup, akan suyun altında yıkıyoruz. Altından temiz su akana kadar yıkamaya devam ediyoruz.

Daha sonra tencereye yağlarımızı koyuyoruz ve margarin eridikten sonra şehriyelerimizi atıp, istediğimiz renge gelene kadar karıştırarak, kavuruyoruz.

Daha sonra pirinçlerimizi ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Pirinçlerin renginden kavrulduğunu anlayacaksınız.

Daha sonra kaynattığımız suyumuzu içine ilave ediyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz ve limon suyu ekliyoruz. Limon pilavımızın beyaz kalmasını sağlayacaktır.

Ocağımızı kısıyoruz ve kapağı kapatıyoruz. Suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu çektikten sonra altını ocağı kapatıyoruz. Pilavımızı bir kez karıştırıyoruz ve tencere ile kapak arasına temiz bir havlu veya havlu kağıt seriyoruz. Bu şekilde demlenmesini sağlıyoruz.

Daha sonra sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar
  1. güvenli sürüş teknikleri dedi ki:

    ellerinize sağlık, çok leziz gözüküyor.