Tahinli Kabak Tatlısı

Tahinli Kabak Tatlısı

Tahinli Kabak Tatlısı 

Kabak tatlısını lezzetli yapmak oldukça önemlidir. Kabağın seçimi de lezzet için önemlidir. Rengi canlı turuncu olması önemlidir. Kabağı pişirmekte seçmek kadar önemlidir. Ağır pişmesi çok önemlidir. Çok sulu vıcık vıcık bir kabak olmaması gerekir.

Malzemeleri:

1 kilogram bal kabağı,

2 su bardağı toz şeker,

1 tatlı kaşığı tereyağı,

1 su bardağı çekilmiş ceviz,

1 su bardağı tahin.

tahinli-kabak-tatlisi

Yapılışı:

Kabakların kabuklarını soyun. Serttir dikkat edin. Daha sonra dilimleyin. Artık pazarlarda, marketlerde bu şekilde satıldığını düşünürsek hazır doğranmış kabak almanız oldukça kolay. Hem rengine bakarak daha iyi karar verebilirsiniz.

Bir tencereye kabakları dizin. Bir kat kabak bir kat şeker olarak dizin. Üzerine yaklaşık 2 su bardağı toz şekeri gezdirerek bitirin. 2-2,5 saat bu şekilde bekletin. Bu süre içerisinde kabaklar suyunu salacaktır. Daha sonra ocağın altını kısık olarak açın ve kabaklar yumuşayana kadar pişirin.

Kabakları pişirmek için bir süre vermiyorum. Çünkü ocağa ve ocağın ayarına göre süreyi değiştirir.

Kabakların üzeri için cevizi robottan geçirin. Fakat toz şeklinde mi yoksa büyükçe mi ceviz seversiniz tercih sizin. Servis yaparken önce cevizi serpin sonra tahini dökün. İster bol bir şekilde ister tadımlık. Tahinli Kabak Tatlısı hazır.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.