Pirinçli Semizotu Yemeği Tarifi

Pirinçli Semizotu Yemeği Tarifi

Pirinçli Semizotu Yemeği Tarifi

Semizotu çok sağlıklı bir sebzedir. Kendi kendine bile yetişme özelliği vardır. Bu yüzden de ok bulunur. Yazın en sık yaptığım yemeklerin başında gelir. Hafif ekşimsi tadı çok güzel olur. Üzerine sarımsaklı yoğurt da çok yakışır. Saplarından mutlaka koyun. Onlar daha da güzel ekşilik veriyorlar.

MALZEMELERİ:
2 demet semizotu
1 tane büyük boy soğan
3 tane domates
Yarım çorba kaşığı salça
Yarım çay bardağı pirinç
Tuz
Sıvı yağ
pirincli semizotu yemegi
YAPILIŞI:
Öncelikle semiz otlarımızı köklerinden ayıklıyoruz ve doğruyoruz. Aynı ıspanak doğrar gibi doğrayın. Bir kaç su yıkadıktan sonra sirkeli suda da bekletiyoruz ki iyice temizlensizler.

Bu arada soğanımızı soyup, küçük küçük doğruyoruz. Domateslerimizin kabuklarını soyuyoruz ve çok küçük küpler hainde doğruyoruz. Ya da rendeleyebilirsiniz.

Semizotlarımızı tekrardan yıkadıktan sonra süzülmeleri için kenara alıyoruz.

Bu arada tencereye sıvı yağı koyuyoruz. İçine soğanlarımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz. Soğanlardan sonra salçayı ekliyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

Domateslerimizi de ilave ediyoruz. Onlar da biraz kavrulduktan sonra yavaş yavaş semizotlarını katıyoruz.

İlk başlarda karıştırmak zor olabilir ama çabuk söneceklerdir. Söndükçe daha kolay karıştıracaksınız. Tuzunu ayarlıyoruz.

Pirinçleri yıkıyoruz. Semizotu çok su salan bir sebze kendi suyunda da pişecektir. Ama çok su salmazsa sıcak su ekliyoruz.

Suyunu iyice bırakıp, kaynamaya başlayınca da pirinçlerini ilave ediyoruz. Kısık ateşte sebzelerimiz yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Piştikten sonra biraz dinlendiriyoruz ve sıcak olarak sarımsaklı yoğurt ile servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.