Mercimek Çorbası Tarifi

Mercimek Çorbası Tarifi

Mercimek Çorbası Tarifi

Mercimek çorbası, evlerde en sık yapılan çorbalardandır. Çoğu kişi de bilir. Ben bir de bu tarifi denemenizi öneriyorum. Çok lezzetli oluyor. Un ile birlikte yapıldığı için aynı lokantalardaki mercimek çorbalarına benziyor. Özellikle yemekli misafiriniz olduğunda bu şekilde yapmanızı öneriyorum. Hepinize kolay gelsin…

MALZEMELERİ:

1 bardak mercimek (kırmızı)
1 çorba kaşığı un
1 kuru soğan
1 havuç
Yarım çorba kaşığı salça
Tuz
Karabiber
Yaklaşık 1 lt. su
2-3 çorba kaşığı sıvı yağ

mercimek corbasi

YAPILIŞI:
Soğanımızı soyuyoruz ve ardından yemeklik doğruyoruz. Mercimeklerimizi ayıkladıktan sonra yıkıyoruz ve süzülmesi için kenara alıyoruz.

Havucumuzu soyuyoruz ve ardından küp küp doğruyoruz.

Tencereye sıvı yağımızı alıyoruz. Ocağımızı yakıyoruz ve soğanlarımızı ilave edip, kavurmaya başlıyoruz. Unumuzu da katarak, kavuruyoruz. Ardından salçamızı katıyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Ondan sonra da havuçlarımızı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz.

Mercimeklerimizi ekledikten sonra üzerine suyumuzu döküyoruz. Karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıyoruz ve havuç ile mercimeklerimiz iyice yumuşayana kadar arada karıştırarak, pişiriyoruz.

Piştikten sonra el blendırı ile pürüzsüz olana kadar eziyoruz. Karabiber ve tuzunu ilave ediyoruz. Koyuluğuna bakın. Gerekirse biraz daha sıcak su ilavesi yapabilirsiniz. Bu şekilde de bir taşım kaynattıktan sonra altını kapatıyoruz.

Sıcak olarak servise sunuyoruz. Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.