Balkabaklı Pilav Tarifi

Balkabaklı Pilav Tarifi

Balkabaklı Pilav Tarifi

Malzemeleri:

1 kilogram bal kabağı,

2 su bardağı pilavlık pirinç (ayıklanmış),

5 su bardağı su,

Yeteri kadar tuz,

2 yemek kaşığı margarin yağı veya tereyağı.

kabakli-pirinc-pilavi

Yapılışı:
Kabakları dilimleyin ve yeşil kabuklarını tümüyle soyun. İyice yıkayın ve suyunu süzün. 4 cm kalınlığında üçgen şeklinde doğrayın. Pirinçleri ayıklayın nişastası akana kadar iyice musluk altında yıkayın. Pilavın güzel olması pirincin iyi yıkanıp yıkanmamasına bağlıdır. Parlak bir pilav yapmak için bir damla limon suyu sıkın. Daha sonra pirinçleri süzgeçte süzün.

Kabakları 1 su bardağı su ile bir tencereye koyun. Bir taşım kaynatın. Ocağın altını kısın. Kapağı kapalı olarak kısık ateşte 25 dakika kadar pişirin. Daha sonra ocaktan alın.
,
Farklı bir tencerede kalan suyu bir taşım kaynatın. Tuzunu ekleyin ve pirinci koyun. Tekrar kaynamasını sağlayın ve kaynadıktan sonra ocağın altını kısık ateş konumuna getirin. Tencerenin kapağı kapalı olarak yumuşayana kadar 15-20 dakika pişirin.

Pişen pilavı ocaktan alın tahta bir kaşıkla karıştırın. Kabakları üzerine ekleyin. Margarin veya tereyağını eritin ve iyice kızdırın. Pilavın üzerine gezdirin ve kapağı kapalı olarak 10 dakika pilavı dinlendirin. Bal kabaklı pilav farklı güzel bir lezzettir. Denemenizi isterim. Servise hazır.
Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.